A megváltozott körülmények közötti munkavállalás, munkakeresés és gyermeknevelés terén a J. L. Seagull Alapítvány Család és Karrierpontja elkötelezetten próbálja segíteni a családokat. Az Esélyteremtés nőknek Nógrádban projektnek köszönhetően ingyenes online képzésekkel és tanácsadásokkal támogatják az érdeklődőket.
Palchuber Kinga – nool.hu
Az alapítvány programja – az Esélyteremtés nőknek Nógrádban – 2018 januárjában indult, amelynek konzorciumvezetője a salgótarjáni székhelyű, 1994 óta működő Seagull Alapítvány. A projekt részeként létrehozták Salgótarjánban a Család és Karrierpontot, amely már két éve mindennapos nyitvatartással várja az érdeklődőket. Az alapítvány a konzorciumi tagokkal – Iparfejlesztési Nonprofit Közhasznú Társasággal és a Nógrádi Fejlesztési Ügynökséggel – együttműködve három év alatt különböző tevékenységek megvalósításával segíti nógrádi családok számára a munka és a magánélet harmóniájának megteremtését.
Körmendi Éva, az alapítvány szakmai vezetője elmondta: a projekt célja a nők munkaerőpiaci helyzetének javítása, illetve a család és a munka összeegyeztethetőségének előmozdítása helyi megoldásokkal, együttműködésekkel és az atipikus foglalkoztatási formák népszerűsítésével. Azonban a projekt terveit felülírta a járványhelyzet, s ez megváltoztatta a szakemberek mindennapjait is.

Újratervezték rendezvényeiket, képzéseiket, gyerekeknek és szülőknek szóló közös programjaikat (Fotó: Hegedűs Márk / NMH)
– Személyesen nem fogadhatjuk az érdeklődőket, így gyökeresen más tevékenységekkel kell segítenünk a családokat, mint eddig. Stábunkkal újraterveztük rendezvényeinket, képzéseinket, gyerekeknek és szülőknek szóló programjainkat, s azt is végiggondoltuk, hogy milyen nehézségekkel kell szembenézniük szülőknek és cégeknek egyaránt – mondta a szakmai vezető.
Elárulta: a szülőknek – immár Salgótarjánon kívül is – digitális formában segíthetnek a munka és a magánélet összehangolásában, de a szakemberek vállalják az általános iskolás korú gyermekek angol vagy német házi feladatainak ellenőrzését, és a hivatalos ügyek interneten történő intézéséhez is tanácsokkal szolgálnak a távolból. Emellett díjmentes online tanácsadási rendszert alakítottak ki életvezetési, munkajogi és álláskeresési kérdéseket érintően, míg az online HR-klubban a járvány okozta problémákat beszélhetik meg az érintettek. Az álláskeresők kérhetnek segítséget az önéletrajzuk megírásához vagy frissítéséhez, sőt önismereti és problémamegoldó tréningek is indultak kezdő és már működő vállalkozóknak. A munkavállalást segítve angol és német nyelvű online társalgási klubot és villámtréninget hirdettek, ezzel segítve az online nyelvvizsgák sikerét. – Az anyukák 35 éves korukig visszaigényelhetik a nyelvvizsgájuk díját, ezért egy-egy csoport számára online csoportos vizsgfelkészülést is biztosítunk – emelte ki Körmendi Éva.
A szakmai vezető szerint a kezdeti „bénultság” már felengedett, s azok a felnőttek, akik látják, hogy ez a krízis hosszú ideig „velünk fog élni”, már felismerték, hogy a különböző területeken igénybe vehető tanácsadás, konzultáció és számos online megoldás a mindennapjaikat segítheti.
A karrierponthoz elsősorban olyan családos emberek fordulnak, akik dolgoznak és a munka-magánélet egyensúlyának megteremtése érdekében kérnek segítséget, vagy azok az anyukák, akik a közeljövőben szeretnének visszatérni a munkaerőpiacra.
Hogyan találhatnak munkát a családos nők a járványhelyzetben?
Körmendi Évát arról kérdeztük, hogy milyen tanácsokkal tudná ellátni a veszélyhelyzetben a családos nőket, álláskeresőket. – Az a véleményünk, hogy munkát mindig kell keresni, mert ez a felelős felnőtt élet alapja. Most is érdemes, most is lehet, bár nehezített, ismeretlen terepen jár jelenleg mindenki. Ez az időszak saját magunk megismerésére is ad lehetőséget, önmagunk erősségeire, hiányaira döbbenhetünk rá. Ez alapján foglalkozni tudunk azzal, hogy milyen kompetenciáinkat kell fejlesztenünk: az informatikatudásunk, a vezetői készségünk, az angol beszédkészségünk vagy esetleg a konfliktushelyzetben való helytállásunk nem elég kiforrott? Ha ezeket a kérdéseket feltesszük és ehhez keresünk segítséget, akkor tettünk valamit azért, hogy holnap jobban helytálljunk – hangsúlyozta válaszában a szakmai vezető. Hozzátette: ha valamikor, akkor jelen helyzetben át kell mindannyiunknak gondolni, hogy mennyire vagyunk fogékonyak a változásokra, és hogyan tudunk ezekre gyorsan és jól reagálni. Mindezekre a kérdésekre térítésmentesen a karrierpont szakemberei is segítenek választ találni az érdeklődőknek.